Avukatla Görüşmeye Giderken…

 

Araştırdınız, sordunuz, danışacak bir avukat belirlediniz. Peki şimdi ne yapacaksınız?

 1. Mesai saatleri içerisinde avukatın bürosundan randevu almalısınız.

 2. Randevuya saatinde gelmelisiniz.

 3. Avukata danışmayı düşündüğünüz hususu muhakkak önceden not edin.

 4. Hukuki uyuşmazlığınıza dair evrak varsa (örneğin eşya hukuku uyuşmazlıklarında tapu kaydı, ticari işlerde fatura, çek, senet vb, iş davaları için mümkünse SGK dökümü ve işten çıkış bildirgesi, boşanma davaları için varsa darp raporu gibi) evrakınız; yoksa özellikle boşanma davaları için evlilik tarihinden itibaren boşanmaya sebebiyet verecek nitelikte yaşanan hadiselerin yazılmış olduğu bir hikayenin beraberinizde olması avukatınızın uyuşmazlığı daha kısa sürede anlamasını ve sizi daha doğru yönlendirmesini sağlayacaktır. Bu sayede saat ücreti bazında tespit edilen danışma ücreti de artmayacaktır.

 5. Açılmış bir dava var ve bu davanın takibine ilişkin danışma yapacaksanız dosya fotokopisini yanınızda getirmelisiniz.

 6. “Basit bir şey” danışmış olsanız bile avukatın zamanını aldığınızı düşünerek danışma ücreti teklif etmeyi unutmayın.

 

 

Yargıtay veya Danıştay’da Bulunan Dosyanızın Durumunu Öğrenmek İçin…

 

 1. Öncelikle dosyanız hakkında karar veren mahkemeyi, dosyanın esas ve karar numarasını bildiğinizden emin olun.

 2. http://vatandasilam.yargitay.gov.tr/proxyYargitay/jsp/yargitay_jsp/yargitayDosyaSorguIlam.html

   linkini tıklayın.

 3. Açılan sayfada aşağıdaki şekilde öncelikle il ve mahkeme türünü girip mahkeme sorgula kısmını tıkladıktan sonra kararı veren mahkemeyi seçerek kararın esas ve karar numarasını girdikten sonra sorgula kısmını tıklayın.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Açılan ekranda dosyanın Yargıtay ilgili dairesi künyesini gördükten sonra sol tarafta yer alan “açık” veya “kapalı” yazan kısmına tıkladığınızda açılan küçük pencerede dosyanın temyiz incelemesi devam ediyorsa hangi aşamada olduğu (arşivde, incelemede, postalandı), yahut kapalı ise onama, bozma, noksan ikmal iade kararının verildiği tarihi görebilirsiniz. Aynı yolu izleyerek https://vatandas.uyap.gov.tr/danistay/portal_baslangic.uyap?param=user linkinden Danıştay’da bulunan dosyalarınızın güncel durumunu da öğrenebilirsiniz.